امنیت اینترنت اشیاء، فناوری اطلاعات پزشکی و Splunk

در هفته ای که گذشت این فرصت رو داشتم که با چند گروه از دوستان همدوره در مقطع لیسانس در دانشکده فنی دانشگاه تهران دیدار کنم. افرادی که هر کدوم در داخل یا خارج از کشور، آدم های موفقی هستن و بعضاً در بالاترین سطوح کاری و تحصیلی قرار دارن. معمولاً در این جمع ها علاوه بر صحبت های روزمره، از وضعیت درس و کار همدیگه مطلع می شیم و گاهی نقاط مشترک جالبی هم پیدا می کنیم. مثلاً یکی از دوستانم، مهندس روزبه دانشور که به همراه همسرش دکتر خبیری که هر دو از همدوره ای های دانشکده فنی هستن در IBM Research مشغول به کار هست، تعریف می کرد که IBM سرمایه گذاری بزرگی در بحث فناوری اطلاعات پزشکی انجام داده (توجه کنید که سرمایه گذاری بزرگ در مقیاس چنین شرکتی، چه میزان میتونه باشه). صحبت از فناوری های تشخیص و درمان مثل تزریق کننده انسولین و تنظیم کننده ضربان قلب بود و به طور کلی تجهیزاتی که میتونه به صورت ایمپلنت در بدن بیمار کاشته بشه. این یکی از نقاطی هست که امنیت در اینترنت اشیاء، اهمیتش از یک موضوع صرفاً فناورانه به موضوعی حیاتی و در حد ایمنی جانی بالا میره. اینکه چنین دستگاه هایی نفوذ پذیر باشند و بشه مثلاً دوز انسولین تزریقی یا میزان شوک وارده به قلب رو طوری دست کاری کرد که به یک عامل کشنده تبدیل بشه.
همکلاسی دیگرم دکتر ایمان مکارمی، در شرکت Splunk کار می کنه. همونطور که میدونید Splunk در حوزه های مختلف پردازش داده های بزرگ و هوش عملیات فعالیت می کنه و حد اقل در حوزه مانیتورینگ امنیت، یکی از مهم ترین و بزرگ ترین تولید کنندگان محصول هست. ایمان از جدی بودن بحث استفاده از الگوریتم ها و روش های یادگیری ماشین (Machine Learning) در محصولات Splunk می گفت و من هم براش توضیح دادم که Splunk در ایران هم یکی از محصولات پر طرفدار و البته کمتر استفاده شده در بازار مرکز عملیات امنیت و SIEM هستش.

اشتراک گذاری

2 Comments

  1. راجع به امنیت اینترنت اشیاء و healthcare گفتی یادم افتاد یه سریال بهت معرفی کنم. آب دستته بذار زمین Black Mirror رو بگیر ببین :D. بی نظیره. البته بعضی از اپیزودهاش زیاد قوی نیس ولی اکثرا وحشتناک خلاقانه و جالبه. http://www.imdb.com/title/tt2085059

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.