آسیب پذیری پانزده هزار دلاری در فیسبوک

فیسبوک بابت کشف یک آسیب پذیری ساده توسط یک کارشناس امنیت اهل هند، پانزده هزار دلار جایزه پرداخت کرده است. Anand Parakash توانسته در بخش فراموشی پسورد، که امکان ریست کردن پسورد را به کاربر می دهد، باگی کشف کند که منجر به سرقت هر حساب کاربری دلخواه فیسبوک می شود. توضیح کامل نحوه سوء استفاده از این آسیب پذیری به همراه فیلم اثبات آن در اینجا آمده است.

شرح آسیب پذیری:

وقتی کاربر در صفحه لاگین فیسبوک اعلام می کند که پسورد خود را فراموش کرده، فیسبوک یک کد شش رقمی را به آدرس ایمیل او (که هنگام ثبت نام در فیسبوک از کاربر دریافت کرده ارسال می کند). کاربر بعد از دریافت کد شش رقمی و وارد کردن آن در سایت، می تواند پسورد خود را ریست کند. برای جلوگیری از حمله brute force روی این کد شش رقمی، با حدود ۱۰ الی ۱۲ بار وارد کردن اشتباه آن، اکانت کاربر قفل می شود. اما این کنترل امنیتی در برخی دامین های زیر مجموعه فیسبوک، مثل beta.facebook.com و mbasic.beta.facebook.com اعمال نشده است. در نتیجه، نفوذگر می تواند حمله brute force روی این کد را در سایت های فوق انجام داده و پسورد هر کاربر دلخواهی را عوض کند.

نتیجه گیری:

خوب است که از فرهنگ تشویق هکرهای کلاه سفید که در دنیا موضوعی کاملاً جا افتاده است بیاموزیم. ارزش آسیب پذیری های امنیتی کشف شده در بسیار از سیستم ها، نه بر اساس پیچیدگی خود آسیب پذیری، بلکه بر اساس میزان تأثیر مخرب آن بر سیستم اندازه گیری می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.