نظراتی درباره اولین نمایشگاه امنیت سایبری

امروز به اولین نمایشگاه امنیت سایبری ایران که توسط سازمان نظام صنفی رایانه ای رفتم. این نمایشگاه از ۵ تا ۸ مهرماه برگزار شد و گویا حدود ۴۰ شرکت در آن حضور داشتند. این اتفاق صرفنظر از همه کاستی ها به خودی خود مهم و ارزشمند بود البته به شرط آنکه ادامه پیدا کرده و به عنوان یک گردهمایی سالانه فعالان امنیت سایبری دارای شناسنامه شود. در واقع کمبود اینگونه گردهمایی ها در بازار امنیت احساس می شود. نمایشگاه های عمومی مثل الکامپ که اساساً جای پرداختن به این موضوع نیست و مواردی مثل کنفرانس سالانه انجمن رمز هم برای مخاطبین فعال در بازار امنیت کشور و مشتریان آنها فایده ای ندارد. امروز بسیاری از همکاران و دوستان و قدیم و فعلی را دیدم و صحبت های مختلفی در مورد موضوعات روز داشتیم که مفید بود.

آنچه که در بخش محصولات ارائه شده به نظرم خودنمایی می کرد، تمرکز بر راه حل های توکن، DLP و SOC بود. البته تعداد شرکت هایی که محصولی برای دمو داشتند کم بود. چند کارگاه هم در حاشیه نمایشگاه برگزار شد. بخش کارگاه ها می توانست قوی تر و بهتر برگزار شود و موضوعات جدید و جذاب تری ارائه شود که به رونق نمایشگاه هم کمک می کرد. دعوت از یک یا چند سخنران خارجی و برگزاری مسابقه تست نفوذ، می توانست فضای نمایشگاه را جذاب تر کند.

نحوه حضور شرکت ها در نمایشگاه متفاوت بود. بعضی شرکت ها مشخص بود که با تمام توان در نمایشگاه حاضر شده اند. برخی دیگر هم با اینکه شناخته شده هستند اما صرفاً حضور داشتند و به نظر می رسید که این نمایشگاه در استراتژی بازاریابی آنها جای مهمی ندارد. شرکت هایی هم بودند که با وجود فعالیت مستمر در بازار امنیت، اساساً در نمایشگاه حضور نداشتند.

در هر حال برگزاری یک گردهمایی تخصصی سالانه با مشارکت حداکثری فعالان بازار امنیت حداقل انتظار یا امیدی است که برای آینده این صنف می توان داشت.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.